Królestwo Szwecji

Królestwo Szwecji

Na północy kontynentu europejskiego, na Półwyspie Skandynawskim leży niezwykłe państwo, a właściwie królestwo, które stało się domem dla wielu Polaków.

Bo zakochać się w Szwecji wcale nie jest tak trudno. Każdy z nas zna kilka podstawowych informacji dotyczących Królestwa Szwecji, jednak kojarzymy je raczej z nocami polarnymi i długimi zimami, niż z doskonałym miejscem na wakacyjny wypoczynek.

Zresztą klimat Szwecji wbrew pozorom, nie jest wcale taki surowy, jako mogłoby się wydawać. Szwecja to przede wszystkim stare państwo z tradycjami, jedno z nielicznych na świecie, którym nadal włada król. Zresztą Zamek królewski znajdujący się w stolicy Sztokholmie, jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych. Szwecja słynie nie tylko z pięknych, zabytkowych budowli, osad Wikingów i doskonałych warunków narciarskich, ale także z pięknych zakątków, które tworzy dziewicza przyroda, jeziora, rzeki, góry i wyżyny.

Szwecja a turyści

Szwecja jest krajem przychylnym dla turystów. Oferuje im ogromną liczbę atrakcji, liczne imprezy, festiwale, jarmarki i wiele innych. Podczas takich imprez poznać możemy wiele ciekawych zwyczajów panujących w Królestwie Szwecji, kuchnię, kulturę, obyczaje i wierzenia, także te żywe w zamierzchłych wiekach.

W kraju tym można spędzić cudowne wakacje z całą rodziną, zarówno uprawiając sporty różnego rodzaju, jak również zwiedzając urocze zakątki i malownicze zabytki.

Do Szwecji dostać się można na wiele sposobów. Jednym z nich, szybkim i bezpiecznym są tanie loty samolotami do Szwecji z różnych miast Polski. Jednak Szwecja to nie tylko doskonałe miejsce na zimowy lub letni wypoczynek. To także doskonałe miejsce do pracy, o czym świadczy rosnąca liczba naszych rodaków, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie kariery zawodowej właśnie w tym kraju. O popularności Szwecji, jako miejsca pracy decydują nie tylko warunki finansowe, ale także fakt, iż nasze państwa znajdują się stosunkowo blisko siebie. Stosunkowo niewielka odległość, a także doskonałe połączenia są ważne dla każdego, kto pozostawił w kraju rodzinę.

Gdzie leży Szwecja?

Szwecja jest jednym z państw położonych na Półwyspie Skandynawskim. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią. Położenie w północnej części Europy determinuje rodzaj klimatu szwedzkiego.

Flaga Szwecji

Stolicą Szwecji jest Sztokholm, jednocześnie największe miasto, siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Bo Szwecja, a właściwie Królestwo Szwecji, jest monarchią konstytucyjną, czyli posiada swojego króla. Monarcha jest głową państwa, jednak nie ma wielkich uprawnień.

Do jego podstawowych kompetencji należą reprezentowanie państwa wobec innych głów państw i dyplomatów, zwierzchnictwo w państwowym Kościele ewangelicko-augsburskim, uroczyste otwieranie sesji Riksdagu, czyli parlamentu, wręczanie Nagrody Nobla oraz udzielanie rad, zachęcenie i ostrzeganie parlamentu i rządu. Obecnie, na tronie Szwecji zasiada Karol XVI Gustaw, wywodzący się z dynastii Bernadotte.

Szwecja jest krajem nizinno-wyżynnym. Na północnym-zachodzie, wzdłuż granicy z Norwegią ciągną się Góry Skandynawskie, których najwyższym szczytem jest Kebnekaise (2111m n.p.m.). Od wschodu do pasma przylega Wyżyna Północnoszwedzka, która przechodzi ku południowi w Obniżenie Środkowoszwedzkie i dalej w Wyżynę Południowoszwedzką oraz Półwysep Skania.

Najdłuższą rzeką szwedzką jest Klar. Jednak do najpiękniejszych rzek należą te płynące przez Norrland, które biorą początek w górskich jeziorach. Zresztą Szwecja słynie z ogromnej liczby przepięknych, czystych jezior, których jest około 100 tysięcy. Sami Szwedzi utrzymują, że wody z rzek i jezior są tak czyste, że można pić je bez obaw.

Szwecja a przyroda

Dzięki surowym ustawom nakazującym ochronę przyrody, Szwecja jest krajem niezwykle atrakcyjnym dla turystów, szczególnie tych, którzy lubią spędzać czas na łonie przyrody. Bo w tym Królestwie nie brakuje bajecznych zakątków. Z prawdziwą gratką dla turystów, jest fakt, iż na terenie Szwecji obowiązuje niepisane prawo, które pozwala swobodnie rozbić namiot, biwakować i poruszać się po rezerwatach, a także terenach prywatnych pod warunkiem, że nie wyrządzi się żadnych szkód.