Mały przewodnik po Norwegii

Podróżujemy po Norwegii

Oslo

Stolica Norwegii to gwarne miasto o eklektycznej zabudowie. Dumą Oslo są modernistyczny ratusz z Salą Reprezentacyjną z największym w Europie malowidłem Henrika Snrensena, park kontrowersyjnych rzeźb Gustawa Vigelanda, Galeria Narodowa i klasycystyczny pałac królewski. No i oczywiście twierdza Akershus. Nad miastem górują skocznie centrum narciarskiego w Holmenkollen. Na półwyspie BydgNy są skansen i muzea, w których zobaczyć można łodzie wikingów, statek polarników oraz „Kon-Tiki” – tratwę, którą Thor Heyerdahl przepłynął Pacyfik. Na północ od Oslo rozciąga się pasmo Jotunheimen.
Najwyższe szczyty Norwegii poprzedzielane są lodowcami, jeziorami i malowniczymi dolinami.

Zachodnie fiordy

Zaliczane są do największych (mierzący 206 km długości  Sognefjorde) i najładniejszych w Norwegii. Bergen
– najciekawsze miasto regionu – ma zabytkową dzielnicę Bryggen, ufortyfikowaną średniowieczną rezydencję Rosenkra°ntztarnet oraz muzeum przyrodnicze ze szkieletami wielorybów.
Warto zobaczyć oryginalny drewniany kościół słupowy w Borgund z 1150 roku pamiętający jeszcze czasy wikingów. Stare miasto Stavanger, słynne niegdyś z handlu i rybołówstwa, dziś jest naftową stolicą Norwegii. Warto odwiedzić tutejsze muzea: Morskie, Ropy Naftowej oraz Konserw.

Trondheim

Sercem miasta jest okazała katedra Nidaros inspirowana architekturą angielskiego opactwa Westminster. Ta największa średniowieczna budowla kraju (długość: 102 m, szerokość: 50 m, wysokość wieży: 98 m) wzniesiona została nad grobem jego patrona, św. Olafa. W jednej z kaplic przechowywane są norweskie klejnoty koronne. Warto odwiedzić Stiftsga°rden – drewnianą rezydencję królewską w stylu rokoko, Bakklandet – dzielnicę z drewnianymi domami marynarzy, rybaków i rzemieślników, oraz dawne składy kupieckie nad rzeka Nidelvą.

Lofoty i Vesteralen

Grupa skalistych wysp przy północno-zachodnich wybrzeżach Norwegii. Urozmaicone wybrzeże, fiordy oraz wysokie klify z koloniami morskich ptaków. W Kabelva°g stoi wielki ryglowy kościół. W Andenes, na północnym krańcu wysp Vestera°len, można odwiedzić Muzeum Polarne, a w Melbu dom norweskiego św. Mikołaja. Atrakcją są wyprawy na oglądanie drapieżnych orek.

Norwegia - przewodnikNarvik

Podczas II wojny światowej toczono tu z Niemcami ciężkie walki. Brała w nich udział polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, o czym przypomina pomnik zatopionego w pobliskim fiordzie niszczyciela „Grom” oraz cmentarz wojskowy w sąsiednim Ankenes. Inne pamiątki z okresu walk można obejrzeć w Muzeum Wojny.

Północ Norwegii

Największym miastem północy jest Tromso. Jest tu Muzeum Polarne, Instytut Badań Arktycznych „Polaria”, uniwersytet oraz najdalej na północy położony klasztor, w którym żyją polskie karmelitanki. Koło miasta Alta znaleziono ryty skalne sprzed 4 tysięcy lat wpisane na listę Dziedzictwa UNESCO. Na górskich płaskowyżach Finnmarku Saamowie (Lapończycy) hodują renifery. W Karasjok lud ten ma swój parlament i muzeum. W kwietniu odbywa się ich barwne święto. Zimą dużą atrakcją są wyprawy na skuterach śnieżnych.

Nordkapp

Przylądek Północny to najdalej na północ wysunięta część Europy. Opada ponad 300-metrowym pionowym klifem do wzburzonego Morza Arktycznego. Ponieważ często jest tu tak gęsta mgła, że nic nie można zobaczyć, we wnętrzu góry wyświetlany jest film z widokami z przylądka.