Poznaj informacje na temat firmy w Norwegii

Firma w Norwegii

Zakładanie działalności gospodarczej w Norwegii jest bardzo proste i nie zabiera zbyt wiele czasu. Zwłaszcza jeśli chodzi o firmy typu EPF. Założenie spółki ANS również nie jest wielkim problemem.

Nieco więcej formalności i wymogów pojawia się dopiero przy spółkach typu AS. Aby móc rozpocząć działalność gospodarcza w Skandynawii  należy przede wszystkim zarejestrować firmę w rejestrze podmiotów gospodarczych.

Firma otrzyma wówczas numer organizacyjny, który będzie ją identyfikował wobec wszystkich urzędów w Norwegii, banków itp. Po wysłaniu zgłoszenia rejestracyjnego można rozpocząć działalność gospodarczą w Skandynawii. Już w okresie czekania na numer organizacyjny. Oczekiwanie na sam numer trwa do ok. 5 tygodni. Mając numer organizacyjny, można założyć konto bankowe w Norwegii.

Numer konta będzie musiał znajdować się na wszystkich dokumentach firmy, w tym na wystawianych fakturach. Dodatkowo przed upływem trzech miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej w Skandynawii należy złożyć na policji podanie o pozwolenie na pracę i pobyt jako przedsiębiorca, wraz z odpowiednimi załącznikami. Firma w Norwegii jednoosobowa nie ma obowiązku zatrudniania księgowego czy korzystania z usług biura rachunkowego.

Najpopularniejsza wśród Polaków formą jest własna działalność gospodarcza w Skandynawii w postaci firmy jednoosobowej. Jej założenie wymaga najmniej czasu i formalności. Samozatrudnienie w Norwegii nie wymaga posiadania kapitału startowego czy innych gwarancji. Właściciel firmy w Skandynawii ponosi pełną odpowiedzialność zarówno prawną jak i ekonomiczną za jej działalność. Nie ma podziału między dochodami firmy a dochodami właściciela.

Firma jednoosobowa może być również, mimo swojej nazwy “jednoosobowa”, prowadzona wspólnie przez małżonków. Inną, w miarę często spotykaną wśród Polaków formą działalności jest ansvarlig selskap. Przy tej formie działalności gospodarczej w Skandynawii jest kilku właścicieli-udziałowców, którzy ponoszą solidarnie odpowiedzialność za zobowiązania firmy. Nie ma rozdziału między dochodami firmy a dochodami właścicieli. Często Polacy decydują się na założenie jednoosobowej działalności w Polsce, dlatego że wymaga tego pracodawca norweski, który po prostu nie chce zatrudnić takiej osoby na umowę o pracę i w ten sposób ucieka od kosztów pracy.

Kto decyduje się na założenie własnej firmy w Norwegii?

Polskie firmy prowadzące własny biznes w Norwegii mogą świadczyć usługi na identycznych zasadach jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Firmy jednoosobowe dokonujące samozartudnienie w Norwegii nie muszą nikogo pytać o zgodę, ponieważ ubezpieczenia i podatki opłacają w Polsce. Natomiast firmy, które chcą wysłać swoich pracowników do pracy w Norwegii mają obowiązek wystąpić w ich imieniu o norweskie zezwolenie na pracę. Obecnie jest to jednak w zasadzie tylko formalność. Problemy pojawia się, gdy kontrakt trwa dłużej niż 186 dni w danym roku kalendarzowym. W takim przypadku norweski fiskus domaga się, aby podatki były uiszczane już w miejscu świadczenia pracy tzn. w Norwegii. To ograniczenie swobody działania wg polskich reguł dotyczy także wszystkich podmiotów jednoosobowych. Firmy polskie prowadzące firmy w Norwegii nie mogą wykonywać pracy pod czyjąś bezpośrednią kontrolą, według godzinowych stawek, w ściśle określonym czasie czy z wykorzystaniem nie swoich narzędzi. Praca w Norwegii powinna być wykonywana w oparciu o umowę o dzieło, w której jasno będzie określone kto, co, kiedy, za ile ma wykonać.

Jak budować firmę w Norwegii

Podatki w Norwegii

Wszystkie firmy w Skandynawii są zobowiązanie do  płacenia podatku dochodowego np. w Norwegii tzw. podatek lokalny w wysokości 28 %. Podatki w Norwegii opłaca się w ratach, cztery razy w roku. Firmy, których dochód przekroczy poziom ok. 400 tys. koron płacą dodatkowo tzw. podatek państwowy wynoszący od 9 do 12%, w zależności od ich dochodów. Natomiast firmy w Norwegii, których obroty są nieduże tj. do 50 tys. koron rocznie to są one ustawowo zwolnione z podatku vat w Norwegii. Podatek vat w Norwegii jest stosunkowo wysoki i wynosi 25%. Natomiast wszystkie firmy są zobowiązane opłacać składki na norweski zus. W przypadku firm prowadzących samozatrudnienie w Norwegii wysokość składki wynosi 10,7%. Ciekawostką jest, że ostatnio w Norwegii poważnie rozważa się wprowadzenie- wzorem Szwecji-  wysokich ulg podatkowych, czy wręcz okresowego zwolnienia z wszelkich danin na rzecz fiskusa dla osób, które dokonują zakładania firmy w Norwegii. Pamiętać należy, że przynajmniej podstawowa znajomość języka norweskiego z pewnością ułatwia życie i jest dla firmy ogromnym atutem.

Rejestracja własnej firmy w Skandynawii krok po kroku

Własna firma w Skandynawii to szansa na wyższe zarobki. Jest to główny powód, dla którego nasi rodacy zakładają firmy w Skandynawii. Na początek dobra informacja dla osób, które dobrze znają język angielski. Otóż posługując się tym językiem, można w Norwegii załatwić wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej w Norwegii. Najlepiej zacząć od wejścia na stronę internetową.

Właśnie tam dowiemy się dokładnie co robić tzw. krok po kroku, jakie wypełnić druki i gdzie je wysłać. Na tym etapie rejestracji firmy w Norwegii zameldowanie nie jest konieczne, lecz i tak musimy podać jakiś adres, na którym mają być przesłane dokumenty poświadczające naszą rejestrację. W następnej kolejności należy wystąpić o zezwolenie na pobyt i na podjęcie pracy. Obecnie jest to tylko zwykła formalność. Wszelkie zezwolenia w Norwegii wydawane są  na pięć lat. Często jednak np. nasi budowlańcy, zajmujący się budową domów rejestrują firmy tylko dlatego, że tak sobie zażyczył ich norweski lub polski pracodawca.