Wędkarstwo w Norwegii

Wędkarstwo w Skandynawii

Odpoczywając w Skandynawii możemy mieć poczucie bezpieczeństwa, proceder kradzieży w większości miejsc nie jest tu znany, a domki i samochody można zostawić otwarte przez długie godziny. Podobnie uczynić można ze sprzętem wędkarskim pozostawiając go w łodzi.

Stugi

Skandynawowie cenią sobie wypoczynek w niewielkich domkach zwanych stugami, wkomponowanych w naturalne otoczenie. Na Wyspach Alandzkich, nad wieloma szwedzkimi i fińskimi jeziorami takich domków są tysiące, większość z nich zbudowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie akwenów. Wielu Skandynawów posiada własne domki wypoczynkowe, setki domków czekają na turystów.

Stugi ustawione są najczęściej w znacznym oddaleniu od siebie, co daje wrażenie samotnego pobytu w zalesionym terenie w bezpośrednim otoczeniu wody.

Warto też poznać najbliższe okolice za pomocą łodzi zaopatrzonej w niewielki silnik, która to łódź z uwagi na specyfikę regionu wypożyczana jest wraz ze stugą. Wypoczynek w takim domku to idealny sposób na spędzenie urlopu w gronie rodzinnym.

Rady praktyczne

Wszystkie osoby przebywające na łodzi powinny mieć na sobie kamizelki utrzymujące na powierzchni wody w przypadku wypadnięcia za burtę. Zmiany pogody na większości skandynawskich łowisk następują szybko, nad norweskimi fiordami wręcz natychmiastowo. Nagle może zerwać się gwałtowny wiatr, który może wywrócić łódkę, ponadto istnieje tu niebezpieczeństwo nieznane polskim wędkarzom: groźba wpłynięcia łodzią na skały. Na niektórych łowiskach możemy mieć także problemy z powrotem do miejsca, z którego wypłynęliśmy.

Po zapadnięciu zmroku cały brzeg wydaje się bardzo podobny i trudno odnaleźć bazę. Pamiętajmy o odpowiednich ubiorach, dostosowanych do panujących w Skandynawii temperatur jak i do klimatu.

Temperatury w okresie od maja do listopada są na ogół kilka lub kilkanaście stopni niższe jak w Polsce. Często spotykać nas tu mogą opady, dlatego wypływając na łowisko nawet przy słonecznej pogodzie należy mieć ze sobą ubiory przeciwdeszczowe.

Tereny wojskowe

Żółtymi tablicami z napisami w trzech językach (angielskim, niemieckim i szwedzkim, rzadko rosyjskim) są oznakowane wyspy należące do terenów wojskowych. Usytuowane są przy brzegach wysp, na które obowiązuje zakaz wstępu.

GPS

GPS przydatny – głównie w szkierach, nad fiordami oraz nad wielkimi jeziorami – tu celem zastosowania tej nowości technicznej będzie głownie gwarancja znalezienia drogi na wybrane łowiska oraz przede wszystkim drogi powrotnej do bazy. Inną sprawą jest fakt, że dla przewodników wędkarskich oraz doświadczonych łowców (głównie trollingistów) priorytetową kwestią będzie oznaczanie za pomocą GPS najlepszych łowisk, szczególnie na wielkich, otwartych akwenach.

Szczupaki

Na początku sezonu (pierwsze dni maja) część szczupaków może być przed tarłem lub w jego okresie. W przypadku złowienia niewytartej samicy szczupaka należy ją wypuścić.

Łowienie ryb w Norwegii

Łodzie

Osobą kierującą i decydującą na łodzi jest osoba znajdująca się przy silniku. Częstym błędem jest jednoczesne wstawanie dwóch osób znajdujących się na łodzi. Sytuacje takie grożą utratą stabilności i upadkiem, a w ostateczności wypadnięciem za burtę łodzi. Jednym z poważniejszych niebezpieczeństw jest wpłynięcie na podwodne skały. Dlatego przy brzegach poruszać się należy wyjątkowo ostrożnie, a pełną szybkością można płynąć tylko na sprawdzonych wcześniej trasach (skały i kamienie podwodne występują nie tylko przy brzegach, ale także na środku największych akwenów).

Na łodzi należy posiadać:

  • mapę łowisk, na których się znajdujemy,
  • kamizelki ratunkowe, które należy mieć stale zapięte, a w szczególności w sytuacjach niebezpiecznych (np. powrót do bazy podczas silnego wiatru i wysokiej fali),
  • nóż przydatny np. do odcięcia linki, jeśli kotwica zaklinuje się pomiędzy podwodnymi skałami